Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3
Planetárium 3. 6. 2024
4 5
Den dětí v ŠD
6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > Dopis pro rodiče k události z 8.3.

Dopis pro rodiče k události z 8.3.Datum konání:
15.3.2024

Vážení rodiče,

rádi bychom Vám podali oficiální informace k mimořádné události, která nás všechny zasáhla.

V pátek 8. března 2024 došlo ve škole k neštěstí, při kterém se vážně zranil pan školník. Pro zvládnutí situace byly povolány složky IZS – hasiči, policie, záchranná služba. Součástí jejich zásahu bylo i povolání dvou členů hasičského týmu posttraumatické péče a jedné policejní krizové interventky. V neděli 10. března pan školník na následky zranění zemřel.

Při takových náročných životních situacích bývá běžné, že každý zasažený člověk na ně může reagovat svým osobitým způsobem. Proto se mohou objevit různé emoční reakce, například pláč, úzkost, vztek nebo agrese. Mohou se objevit i některé tělesné reakce, například třes, pocení, sucho v ústech, žaludeční potíže. Nebo si můžete všimnout i změn v chování, které Vás mohou zaskočit, například sklon k pasivitě, potíže s usínáním nebo opětovné prožívání tragické události v myšlenkách, pocitech nebo ve snech. Všechny tyto reakce jsou adekvátní této náročné situaci. Může se také objevit, že Vy nebo někdo z Vašich blízkých nebude pociťovat žádnou z uvedených reakcí, i to je normální.

Dále bychom Vás chtěli informovat o tom, jak na danou situaci reagují zástupci obce a naše škola. V pátek bylo zajištěno, aby se děti nedostaly do přímého kontaktu se zasahujícími.  V první možné chvíli, ještě během přítomnosti složek IZS, jsme informovali rodiče o tom, že děti nejsou v ohrožení. Dále byla mimořádně předčasně ukončena výuka v základní škole. Ustanovili jsme pana místostarostu Labaje jako kontaktní osobu pro komunikaci s médii a rodiči. V současné době zůstává pan Labaj kontaktní osobou pro komunikaci s médii. Roli kontaktní osoby pro rodiče převzala zástupkyně ředitelky Libuše Krauskopfová. Požádali jsme hasičského psychologa o podporu v dalších krocích.

V pondělí (11.3). byl ustanoven krizový tým školy a bylo rozhodnuto o ředitelském volnu pro žáky základní školy na první den po jarních prázdninách (18.3.). Ředitelské volno bylo vyhlášeno proto, aby se všichni pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci školy mohli připravit na komunikaci s dětmi o této mimořádné události. Výstupem bude třídnická hodina pro žáky základní školy. Mateřská škola bude fungovat tento den v prázdninovém režimu.

Ve čtvrtek (14.3.) se krizový tým sešel s hasičským psychologem a naplánoval na pondělí (18.3.) setkání psychologa se všemi zaměstnanci školy, přednášku o poskytování krizové pomoci dětem a přípravu třídnické hodiny pro všechny žáky základní školy na následující den (19.3.). Situaci v mateřské škole budeme důsledně sledovat, a bude-li potřeba, budeme reagovat na individuální potřeby dětí po domluvě s jejich s rodiči. V úterý (19.3.) po třídnické hodině bude dětem k dispozici hasičský psycholog  a od 18.00 do 19.00 proběhne pro zájemce z řad rodičů informační schůzka k této události v zasedací místnosti na úřadu městyse.

Tato událost nám ukázala čtyři základní hodnoty, které jsou pro nás velmi důležité. Jsou jimi: respekt, spolupráce, pravdivost a ohleduplnost. Tyto hodnoty jsou nyní našimi průvodci.

Chtěli bychom Vás v návaznosti na uvedené hodnoty poprosit, abyste v souvislosti s touto událostí omezili přístup Vašich dětí k sociálním sítím a pomohli nám šířit pouze ověřené informace. V příloze tohoto dopisu Vám nabízíme pár dalších doporučení pro rodiče, jejichž děti jsou zasaženy mimořádnou událostí z příručky Škola a neštěstí: Jsme připraveni!, kterou si můžete stáhnout z webu https://www.edu.cz/metodicke-doporuceni-pro-skoly-a-skolska-zarizeni-skola-a-nestesti-jsme-pripraveni/ nebo přímo odsud: Škola a neštěstí - METODIKA | Základní škola a Mateřská škola Frymburk (zsfrymburk.cz) 

Chtěli bychom poprosit o ohleduplný přístup vůči pozůstalé rodině. Zároveň prosíme i o shovívavost vůči škole, protože navzdory naší přípravě na krizové události nás zčásti tato situace zaskočila. Celá událost se seběhla velice rychle a v určitý moment museli všichni pedagogové improvizovat, protože neměli k dispozici všechny relevantní informace.

V případě dalších dotazů k této události přijďte na úterní schůzku pro rodiče nebo kontaktujte třídního učitele Vašeho dítěte.

Věříme, že společnými silami celou situaci dobře zvládneme.

Za krizový tým školy Mgr. Milada Minaříková, ředitelka školy