Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3
Planetárium 3. 6. 2024
4 5
Den dětí v ŠD
6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality > EXKURZE DO KLÁŠTERA VE VYŠŠÍM BRODĚ

EXKURZE DO KLÁŠTERA VE VYŠŠÍM BRODĚV rámci projektových dní tematicky zaměřených na knihy jsme ve středu 7. 9. 2022 zavítali do cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě.

Seznámili  jsme se s historií cisterciáckého kláštera a dozvěděli se zajímavosti o řádu cisterciáků. Prohlédli jsme si chrám s oltářem s měnícími se výjevy. Navštívili jsme klášterní knihovnu, ve které jsme mimo jiné i prošli tajnými dveřmi. Dokonce jsme se podívali do restaurátorské dílny, kde knihy dostávají péči, kterou potřebují, aby byly opět v lesku. Zde jsme se vzácnými knihami zacházeli doslova v rukavičkách. Ve starých knihách jsme hledali data vydání, počet stran, zkoumali písmo, barevné iniciály … V závěru si každý napsal své jméno se zdobnou iniciálou. Každý si naší klášterní návštěvy odnesl svoji novinku – zajímavost.

Celé naše klášterní dobrodružství nás utvrdilo v tom, že zde máme ještě co objevovat a rozhodně se už těšíme na příště. Děkujeme řádu i paní průvodkyni Lucii Ó Súilleabháin Špalkové za čas, který s námi strávila a prohlídku, kterou si pro nás nachystala.

 

Nejzajímavější pro mě bylo, že …

… jsem se dozvěděl, kdo je to konvrš. Miky

…  jsem viděla oltář. Emmča A.

… jsem si potěžkala 300 let starou knihu. Zuzi

… jsem navštívil knihovnu. Sebík

… jsem navštívila knihovnu. Lucka

… jsem si potěžkala 300 let starou knihu. Sabi

… jsem šel tajnými dveřmi a naučil jsem se zdobit iniciálu. Robin

… jsem navštívila knihovnu. Klárka

… jsem navštívila restaurátorskou dílnu a v ní si potěžkala 300 let starou knihu. Kačka

… jsem viděla 300 let starou knihu. Bára

… jsem prošla tajnými dveřmi. Lea

… jsem šla tajnými dveřmi v knihovně. Emma F.

… jsem viděla oltář, na kterém se mění obrazy. Ráďa

… jsem prošel tajnými dveřmi. František

… jsem šla tajnými dveřmi. Bětuška

… jsem prošel tajnými dveřmi. Míša