Florbalový turnaj v Kaplici
Výsledky zápisu do 1.třídy pro školní rok 2022/23
Okresní kolo biologické olympiády
Velikonoční odpoledne s jarmarkem
Bezpečný internet 6.A (seminář)
Projektový den 7.třídy
Projektový den 8.B
Životní dovednosti ve 4. třídě
Projektový den 6.B
Frymballet na Pardubické arabesce

Úvod > > Základní informace

Co potřebuje dítě do školky

Do školky mi prosím připravte:

• pohodlné oblečení do třídy
  • oblečení na ven (odpovídající počasí)
  • holinky, pláštěnku
  • bačkorky s pevnou patou
  • náhradní oblečení pro případ nehody (sp. prádlo, ponožky, tričko, mikina, tepláky)
  • umělohmotný hrneček
  • papírové kapesníčky
  • pyžamko, polštářek (pro celodenní děti)

Prosíme o řádné označení všech věcí.

Poprvé v mateřské škole

Začátek docházky do školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami, než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé.
Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s "novou autoritou" - paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak.

Poprvé v MŠ - jak dítěti pomoci?

• Zůstaňte s dítětem ve třídě
    Pokud o to dítě stojí, zůstávejte s ním v prvních dnech ve školce. Budete mu oporou a dáte mu pocit bezpečí.
  • Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ
  • Přibalte mu mazlíčka
    Dovolte potomkovi, aby si s sebou vzal do školky svou oblíbenou hračku.
  • Používejte stejné rituály
    Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.
  • Rozlučte se krátce
    Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
  • Buďte citliví a trpěliví
    Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.
  • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte
    Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku.
  • Komunikujte s učitelkou
    Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
  • Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte
  • Pozitivně je motivujte
    Neříkejte doma dítěti, že chápete jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.

Poprvé v MŠ - co byste nikdy neměli dělat...

• Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
  • Nestrašte své dítě školkou - "počkej, ve školce ti ukážou" a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
  • Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.
  • Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
  • Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

Adaptační plán