V pátek 15. května 2026 jsme se autobusem společně s páťáky vydali do Jihočeského muzea a Planetária v Českých Budějovicích.
V muzeu jsme navštívili výstavu historických šperků a interaktivní výstavu LIDÉ ODVEDLE - Neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem. Na výstavě si žáci vyzkoušeli, jak se pohybuje člověk na vozíčku v různých prostředích např. v autobuse, pohybovat se s bílou holí po městě jako nevidomí nebo jak slyší zvuky lidé s poškozením sluchu. Děti si prošly cestu chodbou v naprosté tmě, poznávaly koření jen dle vůně, předměty jen hmatem, ...
V kinosále Planetária jsme se zúčastnili programu Virtuální telurium, který nám zase více objasnil některé „vesmírnosti“ např. jak probíhá zatmění Slunce, Měsíce, jak to vypadá z vesmíru při střídání dne a noci na Zemi, čím je tvořen povrch Měsíce, Saturnu, ... Při promítání v planetáriu jsme se prolétli vesmírně krásnou Mléčnou dráhou a prozkoumali vybraná souhvězdí. Hvězdné nebe nám doslova bralo dech ...
A co bylo pro naše třeťáky TOP zážitkem?
Ali: „Nejvíce se mi líbil ten příběh medvědice a vlastně to souhvězdí celý.“
Mia: „Můj TOP zážitek byly zajímavosti o Zemi - třeba, že musí držet tři rychlosti při obíhání Země.“
Jony: „TOP zážitek pro mě bylo ježdění na vozíku. To byl fakt divný zážitek.“
Ráďa: „Nejvíce mě v Planetáriu bavilo, když jsme se proletěli Mléčnou dráhou. Byl to zážitek na celý život. V muzeu se mi líbily šperky z roků 1786 – 1800 – 1967 – 2003.“
Max: „Ježdění na vozíku bylo nejlepší na světě!“
Štěpán: „Nejlepší bylo to, že jsme viděli Mléčnou dráhu, jako kdybychom tam byli.“
Eli: „Nejlepší zážitek, který si nechám do konce mého celého života – letět Mléčnou drahou.“
Páťa: „Hodně mě bavilo si vyzkoušet, jaké to je být hendikepovaný, třeba na vozíčku. V Planetáriu mě bavilo se koukat nahoru, jak jsme proletěli Mléčnou dráhou.“
Luci: „Nejvíce se mi líbilo, jak jsme se v planetáriu proletěli vesmírem.“
Táďa: „Vyzkoušel jsem si být na vozíčku a zkusil jsem jet chviličku na zadních kolečcích.“
Jan: „Můj TOP zážitek je, že jsem šel černou chodbou.“
Lea: „Nejvíce jsem si užila, jak jsem jezdila na vozíčku.“
Terezka: „Můj TOP zážitek byl, že jsem viděla souhvězdí a bavila mě Mléčná dráha.“
Mája: „Mě bavilo souhvězdí. Pamatuju si Lva, Medvědici a Malé medvídě.“
Bea: „Můj super zážitek bylo Planetárium, protože jsem se proletěla Mléčnou dráhou.“
Vesmírně nadšení třeťáci, Marcela Jonášová, Lucie Růžičková