Škola NANEČISTO

Projektový den u čtvrťáků

27.3.2024

ŽIVOTNÍ DOVEDNOSTI

Středa před velikonočními prázdninami se u čtvrťáků nesla v duchu projektového dne ŽIVOTNÍ DOVEDNOSTI.

Popovídali jsme si o tom, co všechno můžeme považovat za životní dovednosti, a svá očekávání od projektového dne jsme si napsali na lístečky. Vyzkoušeli jsme si, jakým způsobem se zdravíme, co dobře na ostatní působí, na co si dát pozor, co je či není příjemné. Zazpívali jsme si společně písničku „Krávy, krávy“ od J. Uhlíře a Z. Svěráka, při které jsme si vesele vyzkoušeli pozdravy zvířátek, ale i jiné nevšední možnosti pozdravů. Vzájemně jsme si pak sdělili, co nám přišlo fajn a na co jsme si úplně netroufli.

Potom jsme si zahráli hru ZVÍDAVÝ REPORTÉR, kdy jsme se ptali svých spolužáků, ale i paní učitelky a asistentky, na otázky k rozmanitým životním dovednostem či situacím, a měli jsme se pokusit ke každé otázce najít někoho jiného, kdo tuto dovednost má nebo něco takového zažil. Následně jsme si o zjištěních povídali.

Další zajímavou hrou byly VYNÁLEZY 20. STOLETÍ, kdy jsme se rozdělili ve třídě do dvou skupin po osmi dětech, a každá skupina dostala lístečky s vynálezy dvacátého století (např. kdy byl vynalezen walkman, kdy mobilní telefon, kdy kuchyňská myčka nádobí apod.), a měli jsme je ve skupině poskládat od nejstaršího vynálezu po nejnovější. To bylo velmi zajímavé a pořádně jsme si při tom polámali hlavičky ????. Nakonec jsme dostali rozluštění a nad některými letopočty jsme se pěkně podivili. Už víme, že třeba stavebnice LEGO byla vynálezem z roku 1958.

A na závěr jsme si vyzkoušeli, jaké to je, když nám spolužák popisuje obrázek, který jsme neviděli, a my ho máme podle popisu nakreslit. Jak důležité je, jakým způsobem je obrázek popsán, a jak nelehké je předat informace ostatním, aby se jim s nimi dobře pracovalo.

Celý projektový den jsme si užili v příjemné třídní atmosféře a dozvěděli jsme se, jak je důležité naslouchat, komunikovat, být trpělivý, zvídavý, ale ne zvědavý, mít zdravý rozum a smysl pro humor i zodpovědnost.

Za 4. třídu Monika Krajovská